Styl boho w salonie to wysmakowana wolność i efektowny luz
Urządzając salon w stylu boho stawiamy na wolność wyboru i luz, ale w takiej przestrzeni rządzić powinna zasada harmonii niespotykanych zestawień i dbałości o szczegóły, nie jest to więc wcale łatwe wyzwanie aranżacyjne. Planowanie, projektowanie i urządzanie salonu w stylu boho wymagać będzie od nas wiele uwagi i pracy, z nieprawdopodobną uważnością na detale. Efektowny i estetyczny wybór mebli, w tym foteli, szaf, szafeczek, komódek i stoliczków to domena boho. Zwracać uwagę trzeba będzie nawet na bardzo staranne i przyciągające wzrok wykończenia mebli, takie jak gałki meblowe i ich formy. O stylu boho i jego skutecznym funkcjonowaniu decydują bowiem właśnie niezapomniane drobiazgi z instrumentarium domowego dizajnera, od blatów komód, poprzez kolorowe narzuty na fotele lub sofy, na unikalnym oświetleniu kończąc. W boho diabeł tkwi przecież w szczegółach.
Magia gałki meblowej i czar komódki
Styl boho kojarzony jest z latami sześćdziesiątymi, dziećmi-kwiatami i powrotem do natury. To duże wyzwanie we wnętrzarstwie. Salon boho powinien pozostawiać wolną przestrzeń do wypoczynku, z kolorowym, orientalnym dywanem w centrum, ale i dobrze organizować przestrzeń wolnomyślicielskiej lektury. W takim wnętrzu sprawdzą się przemyślane, indywidualne zestawienia aranżacyjne, takie jak turkusowa komódka z piękną, drewnianą gałką meblową wieńczącą szufladkę lub elementami imitacji kości słoniowej jako uchwytami. Do tego ciepła, słoneczne narzuta na sofę, raz pełniąca funkcję dekoracji, innym razem ciepłego pledu. W stylu boho wnętrze salonu oświetlone może zostać lampą z naturalnych tworzyw, takich jak koronkowe lub sznurkowe abażury. Szafy i szafki ustawić można w fantazyjne zestawienia, pokryte pastelowymi okleinami. Detale w salonie boho powinny przyciągać wzrok swą wyjątkowością. Uchwyt do otwierania szafy może być przymocowaną na stałe rzeźbą ludowego prymitywisty lub gałką przeniesioną z wiejskich, dębowych mebli kuchennych. Boho to sztuka szczegółu!
Salon w stylu boho – niekoniecznie gigantyczne koszty zakupów w galerii
Dzięki temu, że styl boho jest niezwykle eklektyczny, bardzo łatwo nadać go odświeżanemu właśnie salonowi. Wystarczy nakleić na ścianie fragment makramy albo na podłodze położyć sznurkowy dywanik, aby nadać wnętrzu przyjemny posmak hipisowskiej fantazji. Salon w stylu boho wymaga odwagi aranżacyjnej i fantazji dizajnerskiej. Wystarczy wstawić do pokoju, pomalowaną w tęczę komódkę, która pełnić może także funkcję stolika kawowego lub pokryć starą szafę okleiną w postaci fototapety z leśnym pejzażem. Jeszce inny pomysł na stylizację salonu w estetyce boho, to wymiana wszystkich gałek meblowych w różnych sprzętach, od szaf i komód, po ewentualne biurko i wybór unikalnej formy takiego wykończenia.

Dobór kolorów
Gałka meblowa – można na przykład pomalować na kolor turkusowy lub amarantowy, znakomicie kontrastujący z tradycyjnymi formami mebli. Kto powiedział, że ściany nie mogą być pomalowane na różne kolory, tak, by nadać wnętrzu urok dzikiej przyrody z kolorami lasu i morza? W boho wszystko wolno, a granicą tej wolności jest przyjęcie spójnej koncepcji różnorodności pomysłów. Błękitny sufit i wzorek z białych muszli wokół lampy? Jak najbardziej. Bowiem wielkim przywilejem stylu boho jest minimalny koszt inwestycyjny. Zestawiamy pomysły i estetyki tak, jak uważamy za stosowne. Zamiast drogiej rzeźby z galerii sztuki na komodzie postawić możemy sosnowy korzeń z nadmorskiej plaży. Boho to przyjemny koszt wyobraźni, nie przytłaczający ciężar zasobnego portfela inwestora. Salon w stylu boho jest obrazem duszy, a tego skarbu się nie da kupić za żadne pieniądze. Pomalujmy ściany, meble i odświeżmy nasze dziecięce marzenia o wolności. Salon boho to nasze królestwo!