Lata ’50 w Stanach Zjednoczonych to kolebka stylu industrialnego. Wówczas narodził się jako konieczność, podczas szukania miejsca do życia, a który obecnie jest nie tylko modny, ale też ekskluzywny i ceniony. Mieszkania aranżowane w budynkach, w których wcześniej znajdowały się hale produkcyjne, magazynowe i fabryczne miały w sobie coś niesamowitego, pewien artystyczny klimat, który chciałoby się odtworzyć we własnym wnętrzu. Wobec tego, jak urządzić salon w stylu loftowym, aby faktycznie było to miejsce wyjątkowe?
Przestrzeń i surowość w doborze materiałów
Mieszkania aranżowane w pofabrycznych budynkach zazwyczaj nie były typowymi lokalami mieszkalnymi. Przypominały raczej jedną, dużą halę, w której można było poczuć przestrzeń. I takie też jest założenie stylu loftowego po dzień dzisiejszy. Aranżując salon spokojnie możemy więc połączyć go z kuchnią, pamiętajmy jednak, aby było to pomieszczenie jak najbardziej przestronne. Obok przestrzeni i braku dodatkowych podziałów, równie ważny jest dobór materiałów w takich wnętrzu. Warto postawić na ich surowy charakter, a także nieśmiertelne połączenie metalu, drewna oraz szkła. Ściany możemy wystylizować ciemnym kolorem farby, surowym betonem lub też postarzyć poprzez aplikację surowej cegły. Nie mniej ważne jest oświetlenie, które również powinno być surowe i minimalistyczne. Mogą to być proste, czarne reflektory lub też metalowe lampy, a nawet oświetlenie stylizowane na uliczne lub też to, które raczej przypomina oświetlenie peronów. Lampy o charakterze dekoracyjnym, które utrzymane są w stylu loftowym często posiadają także charakterystyczne żarówki Edisona, które nawiązują do klimatów retro. Ciężkie metalowe lub drewniane gałki są oryginalnym uzupełnieniem całości wnętrza.
Jakie meble będą odpowiednie?
W przypadku doboru mebli warto znaleźć pewien złoty środek. Balans, który zapewni nam odpowiednio dużą ilość miejsca do przechowywania, przy jednoczesnym zachowaniu jego przestronności. Dlatego najlepiej postawić na meble systemowe, a nie na całe meblościanki. Ciężko wskazać konkretne meble w stylu loftowym, z powodzeniem można też dostosować wiele typowych mebli do takiej stylistyki. Najważniejsze, aby były to meble w stonowanych, neutralnych kolorach, proste w swojej formie, z niewielką ilością rzeźbień czy ozdobników. Mogą też posiadać przeszklenia, które zawsze sprawiają, że mebel wydaje się lżejszy. Uzupełnieniem mebli drewnianych mogą być metalowe regały, które dodatkowo dodadzą wnętrzu surowości. Odpowiedni dobór detali możemy osiągnąć chociażby poprzez zamontowanie nietuzinkowej gałki do mebli . Pamiętajmy bowiem o tym, że nie każda będzie pasowała do stylu loftowego. Idealnie sprawdzą się metalowe gałki lub podłużne uchwyty do mebli, nierzadko robione na zamówienie. Takie gałki będą też wygodne w użytkowaniu. Podczas urządzania wnętrza zawsze zwracajmy uwagę na detale. Nie muszą one od razu rzucać się w oczy, tym bardziej, jeśli mają być utrzymane w stylu minimalistycznym. A jednak, odpowiednie ich zestawienie ze sobą we wnętrzu może stworzyć spójną, bardzo oryginalną stylistykę oddającą w pełni klimaty industrialne.