Czasy, kiedy głównym zmartwieniem było znalezienie jakiegoś materaca, słusznie odeszły do lamusa. Dziś osoba poszukująca materaca do sypialni może czuć się przytłoczona z powodu… zbyt dużego wyboru, utrudniającego podjęcie świadomej decyzji. Dlatego w tym artykule postaramy się ci pomóc, podpowiadając, na co zwracać uwagę przy wyborze materaca do łóżka. Czym się sugerować? Czy droższy to rzeczywiście lepszy wybór? Dla par będzie lepszy jeden duży czy dwa mniejsze?
Jaki materac wybrać do sypialni. Materace do sypialni – dlaczego wybór ma znaczenie?
Choć zazwyczaj do materaca nie przykładamy zbyt wielkiej wagi (po prostu coś, na czym się leży). Materac ma istotny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i na zdrowie. Jak to możliwe? Otóż każdego dnia przebywamy na nim średnio 6 do 8 godzin. Pozycja, w jakiej utrzymujemy nasze ciało i kręgosłup w tym czasie, ma istotne znaczenie. Niedopasowany materac nie pozwoli naszemu organizmowi odpowiednio się zregenerować. Zbyt miękki będzie wyzwaniem dla mięśni pleców, które będą całą noc musiały ciężko pracować, by utrzymywać go we właściwej pozycji. Zbyt twardy materac to z kolei problemy z ułożeniem się w optymalnej pozycji. Skutkuje to częstym wybudzaniem się w nocy i nie najlepszym samopoczuciem rano.
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy nadchodzi ten moment, kiedy zaczynamy współdzielić nasze łóżko z drugą osobą. Zmieniają się wówczas wymagania dotyczące jego twardości, spowodowane różnicami wagi, a także wymiarów samego materaca.
Jak dobrać materac?
Należy uświadomić sobie, że nie ma czegoś takiego, jak dobry czy zły materac. Są modele lepiej i gorzej dopasowane do naszych indywidualnych wymagań. Zatem, by móc mówić o dopasowanym bądź niedopasowanym materacu należy wziąć pod uwagę nasze uwarunkowania. Przede wszystkim wagę, która powinna w prostej linii przekładać się na jego twardość. Nieco łatwiej wygląda sprawa z rozmiarem – materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy niż nasz wzrost, o co nietrudno, o ile nie jesteś osobą szczególnie wysoką.
Większość materacy ma twardość określaną w skali od H1 do H4. Rozszyfrujmy znaczenie każdej z nich. Tak więc materac o oznaczeniu:
- H1 – to najbardziej miękki rodzaj materaca, przeznaczony dla najlżejszych osób (o wadze do 60 kg) oraz dzieci,
- H2 – materac średnio-miękki, najczęściej rekomendowany paniom, o wadze pomiędzy 50 a 80 kilogramów,
- H3 – to z kolei materac średnio-twardy, stworzony z myślą o osobach z wagą w przedziale 80 do 100 kg, może okazać się zbyt twardy dla lżejszych osób,
- H4 – najtwardszy dostępny typ materaca, zdecydowanie dla osób o najwyższej wadze, od 100 kg wzwyż, niemal niemożliwe jest dobre wysypianie się na nim osobom o niskiej wadze.
Zasady doboru twardości są, jak widać dosyć proste, czasem występują jednak niewielkie wyjątki. W przypadku osoby o niskim wzroście i wysokiej masie ciała, kiedy zaleca się jednak materace o stopień twardsze, niż by wynikało z samej masy ciała (większy nacisk punktowy). Co jednak w sytuacji, gdy z materaca korzystamy z partnerem, którego masą ciała się różni (jak to ma miejsce w większości przypadków)?
Dwie osoby na łóżku – dwa materace, czy jeden?
Tak naprawdę oba rozwiązania są możliwe i wygodne w użyciu. Jednak, co najważniejsze – mamy wybór. Osobom, które preferują spanie na jednym dużym materacu z pewnością spodoba się materac partnerski. Pozwala on na wygodne korzystanie z niego pomimo znaczących różnic wagi partnerów. Jedna jego połowa może być o stopień lub nawet dwa twardsza od drugiej, przy zachowaniu tej samej wysokości i wykonaniu z jednolitego materiału.
Alternatywnie można wykorzystać dwa materace, pozwalające nieco lepiej zoptymalizować każdy z nich do wymagań śpiących na nich osób. Jednak dosyć kłopotliwe bywa takie dobranie ich wysokości, by spanie obok siebie nie nastręczało problemów, właśnie z uwagi na występujące nierówności. Kłopotliwe bywa również „rozjeżdżanie” się materacy, wymuszające stosowanie dodatkowych mocowań.
Innym, dosyć chętnie wybieranym rozwiązaniem jest wybór jednego materaca, o charakterystyce dopasowanej do cięższej osoby. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby kieszenie, zapewnia wysoką elastyczność punktową, pozwalającą na wysypianie się również lżejszej osobie i zapobiega wzajemnemu budzeniu się partnerów podczas zmiany pozycji.
Czy warto zainwestować w droższy materac?
Szukając materaca dla siebie, z pewnością natknąłeś się na znaczne różnice cenowe pomiędzy oferowanymi modelami. Niekiedy sięgają one nawet kilkuset procent. Czy kryją się za nimi istotne różnice?
Oczywiście sama wyższa cena nie jest wyróżnikiem lepszej jakości, ale jeśli za nią idą dodatkowe rozwiązania, to oczywiście warto dopłacić. Najpopularniejsze rozwiązania, droższe od standardowych „pianek”, to:
- materace kieszeniowe – wykonane przy wykorzystaniu sprężyn kieszeniowych, zapewnia dużo elastycznych punktów podparcia kręgosłupa i świetnie dopasowuje się do anatomii ciała. Szczególnie sprawdza się w przypadku dwóch użytkowników,
- materace lateksowe – wykonane z lateksu syntetycznego i naturalnego. Bardzo trwały materac o świetnej elastyczności punktowej – perfekcyjnie dopasowuje się do ciała, zapewniając solidny wypoczynek,
- materace wysokoelastyczne i termoelastyczne – te pierwsze, w odróżnieniu od standardowych materaców piankowych zapewniają świetne dopasowanie do ciała i elastyczność, termoplastyczne z kolei zmieniają swój kształt pod wpływem ciepła naszego ciała, przez co dopasowuje się lepiej do naszej pozycji.
Z pewnością warto nieco dołożyć do powyższych modeli i cieszyć się materacem o długiej żywotności. Dobrze dobrany materac pozwoli nam każdego ranka budzić się wypoczętymi i gotowymi do rozpoczęcia kolejnego udanego dnia.
Wybór odpowiedniego materaca do spania to dość skomplikowana sprawa. Ja postawiłam na miękki materac piankowy i jestem z niego bardzo zadowolona. Choć przyznam, że długo wahałam się z decyzją o zakupie.