Wybór odpowiedniego materaca do spania nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Samych rodzajów materacy jest sporo – różnią się wypełnieniem, poziomem twardości czy wymiarami. Na jaki się więc zdecydować?
Najbardziej popularne rodzaje materacy
Materace Lateksowe – występują w dwóch wariantach. Może to być połączenie surowca syntetycznego z naturalnym mleczkiem kauczukowym. Wysokiej jakości produkt musi zawierać przynajmniej 20% organicznego materiału. Najwygodniejsze są jednak materace wykonane w 100% z naturalnego lateksu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób skłonnych do uczuleń. Naturalne mleczko kauczukowe gwarantuje odpowiednią przewiewność. Pianka lateksowa nie absorbuje zanieczyszczeń ani kurzu oraz znakomicie odprowadza wilgoć. Materace lateksowe wyróżniają się elastycznością punktową, dlatego są chętnie wybierane do sypialni dla par. Powierzchnia odkształca się wyłącznie w miejscu nacisku, dzięki czemu partnerzy nie przeszkadzają sobie, zmieniając pozycje. Pianka lateksowa jest najbardziej wytrzymałym materiałem stosowanym do produkcji materacy i gwarantuje nam komfort przez wiele lat.
Materace piankowe – to rodzaj materacy stosowany od lat. Są chętnie wybierane ze względu na przystępną cenę i łatwą dostępność. Wykonane z pianki poliuretanowej zapewniają dobre podparcie kręgosłupa, gwarantując przyjemny sen. Materiał syntetyczny jest przewiewny, zapobiega wchłanianiu się kurzu oraz rozwojowi grzybów czy pleśni. Dzięki postępowi technologi do produkcji pianki nie używa się już środków chemicznych, więc materace te nie powodują reakcji alergicznych. Te modele również wyróżniają się elastycznością punktową i pracują tylko w miejscu dotyku. Nie jest to jednak inwestycja na wiele lat, gdyż ich wadą jest stosunkowo niska żywotność.
Materace sprężynowe – można podzielić je na kieszeniowe z walcowatymi sprężynkami znajdującymi się w pojedynczych kieszeniach oraz bonellowe, które posiadają zestaw sprężyn w kształcie klepsydry połączony drutem. Im grubszy drut w materacach, tym wyższa jakość produktu. Warto zwracać uwagę na to w ile zwojów połączone są sprężyny, gdyż od tego zależy lepsza sprężystość i grubość materaca. Materace bonnelowe cechują się elastycznością powierzchniową, czyli przenoszeniem ruchu po całej powierzchni, dlatego nie są polecane dla par. To modele twarde, dedykowane cięższym osobom, a ich zaletą jest przystępna cena.
Materace termoelastyczne – to dosyć nowe rozwiązanie, inaczej nazywane VISCO lub pianka z pamięcią. Wyróżniają się elastycznością punktową, więc polecane są zarówno dla par, jak i dla pojedynczych łóżek. Pianka znakomicie dostosowuje się do kształtu ciała i pozwala zachować naturalne krzywizny ciała. Zapobiega więc bólom kręgosłupa i pozwala odpocząć mięśniom. Jest to również materiał antyalergiczny, który zapobiega gromadzeniu się kurzu, roztoczy czy bakterii. Materace cechują się niewielką wagą i mogą być stosowane na każdym rodzaju stelażu. To dobry wybór dla osób obłożnie chorych, które spędzają sporo czasu w łóżku, ponieważ zapobiegają powstawaniu odleżyn. Chętnie wybierane są też przez osoby mające kłopoty z krążeniem, gdyż nie uciskają żadnej partii ciała.
Materace dla osób z chorobami kręgosłupa
Materace ortopedyczne – mają za zadanie zapobiegać pogłębianiu się oraz powstawaniu schorzeń kręgosłupa. Dedykowane są osobom cierpiącym na bóle karku i kręgosłupa. Są one niezwykle komfortowe i dostosowują się do anatomii ciała. Pomagają zadbać o prawidłową pozycję kręgosłupa, balans mięśni oraz powodują rozluźnianie się mięśni szyi. Niezwykle ważne jest indywidualne dobranie tego materaca do naszego ciała.
Materace rehabilitacyjne – mają za zadanie zapewnić doskonałe warunki osobom, które powracają do zdrowia. Wyróżniają się elastycznością punktową, aby każda partia ciała była podparta w równym stopniu. Odciążają kręgosłup oraz poprawiają działanie układaniu krążenia. Posiadają większe możliwości wentylacji powietrza, aby zapewnić komfort użytkownikom, którzy spędzają dużo czasu w łóżku. Są w pełni antyalergiczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości.
Materace nowoczesne i funkcjonalne
Materace kokosowe – stworzone są dla osób, które preferują twardsze powierzchnie. Chętnie wybierane przez miłośników ekologii. Materiał w pełni organiczny jest bardzo przewiewny i pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Materace kokosowe polecane są szczególnie podczas ciepłych nocy, ponieważ pomogą poradzić sobie z nadmierną potliwością.
Materace ekskluzywne – stosuje się w nich najbardziej przemyślane technologicznie nowości. Materac może posiadać pokrowiec zawierający mikrokapsułki z witaminami C, A i E oraz delikatny aromat pomarańczy. Luksusowym wyborem jest materac, który posiada wszystkie strefy twardości. Są one zróżnicowane i dostosowane do użytkownika – na brzegu materaca, na jego bokach czy środku. Spotyka się też materace z zastosowaniem pianki z ekstraktami naturalnej lawendy i alpejskich ziół. Cechą wyróżniająca materacy ekskluzywnych może też być idealna regulacja temperatury i wilgotności oraz relaksacyjne właściwości.
Materace nawierzchniowe – są cienkie i łatwo je zwinąć oraz transportować. Mogą być używane w przypadku wizyty gości albo wyprawy na kemping. Poprawiają komfort oraz higienę snu na niewygodnych łóżkach lub wersalkach, ponieważ wyrównują powierzchnie na której się śpi. Polecane są dla osób ze skłonnościami do alergii, gdyż doskonale odprowadzają wilgoć i nie kumulują kurzu, bakterii ani grzybów. Są doskonałą alternatywą dla alergików jako zewnętrzna warstwa położona na tradycyjnych wersalkach, w których znajdują się roztocza i zanieczyszczenia.
Materac dla dziecka – ważny wybór
Materac dla niemowląt – jego wybór jest bardzo ważny, bo dzieci spędzają w łóżku o wiele więcej godzin niż dorośli. Zazwyczaj warto wybierać materac twardszy, który zapewni prawidłowe ułożenie małego kręgosłupa podczas snu. Doskonałym rozwiązaniem są materace z pianki termoelastycznej lub lateksowej. Polecana jest też mata kokosowa, która dzięki swoim właściwościom chroni niemowlę przed nadmiernym poceniem oraz przegrzanie.
Materace dla dzieci – do łóżek dziecięcych polecane są materace lateksowe, gdyż przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dopiero kształtującego się układu mięśniowo-szkieletowego. Dobrym wyborem jest też materac termoelastyczny oraz piankowy, który można łatwo wymienić, gdyby uległ zniszczeniu. Odradza się natomiast materace sprężynowe, ponieważ nie zapewniają właściwego podparcia dzieciom, które są lekkie.
Twardości materaca – co warto o nich wiedzieć?
Aby materac zapewniał odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, musi być odpowiednio twardy. Jednak głównym kryterium prawidłowego wyboru jest masa ciała użytkownika. Twardość materaca określana jest oznaczeniem H1-H4. Materac miękki (H1) przeznaczony jest dla osób, które ważą nie więcej niż 60 kg. Kolejno możemy wymienić modele średnio twarde ( H2) dla osób o wadze 60 – 80 kg. Na materacach twardych (H3) powinny spać osoby w przedziale 80 – 110 kg. Są jeszcze materace H4, polecane osobom powyżej 110 kg. Przy wyborze odpowiedniej twardości warto też brać pod uwagę wzrost oraz osobiste preferencje.