Kuchnia z jadalnią. Katalogi kuszą różnorodnymi wystrojami wnętrz, prześcigają się w atrakcyjnych, modnych rozwiązaniach. Stanowią doskonałe źródło inspiracji zagospodarowania przestrzeni. Zanim jednak przystąpimy do zrealizowania konkretnego projektu we własnym mieszkaniu, warto sprawdzić, czy nie popełniamy jakiegoś błędu. W dzisiejszym tekście przestrzeżemy przed kilkoma często popełnianymi pomyłkami.
Kuchnia z jadalnią. Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania kuchni z jadalnią
1. Brak podziału na strefy
Kuchnia z jadalnią. Nawet jeśli kuchnia z jadalnią jest małym pomieszczeniem, z pomocą pewnych tricków można podzielić ją na dwie strefy o odmiennym charakterze. To sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na bardziej przemyślaną i mniej monotonną. Taki podział wprowadzić można najprościej, wykorzystując w przestrzeni jadalnej inne faktury i akcenty kolorystyczne niż te występujące w przestrzeni kuchennej. Warto zadbać o to, aby style te łagodnie się przenikały – drastyczne odcięcie dwóch przestrzeni może optycznie pomniejszać pomieszczenie.

2. Zlew i blat w centrum przestrzeni
Projektując kuchnię z jadalnią, dobrze jest pamiętać o tym, że to właśnie tutaj będziemy zapraszać gości. Podczas takich spotkań niekoniecznie zależy nam na tym, aby brudne naczynia rzucały się w oczy. Z tego powodu w nowoczesnych projektach kuchni z jadalnią często można spotkać się z subtelnym oddzieleniem tej strefy, w postaci niewielkiej, niskiej ścianki umieszczonej w „problematycznym” miejscu. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne, jeśli zlew lub/i kuchenka znajdują się na wyspie.

3. kuchnia z jadalnią. Nieprawidłowe oświetlenie
Kuchnia i jadalnia to dwa rodzaje pomieszczeń, które wymagają innego oświetlenia. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujemy połączyć ze sobą te dwie przestrzenie. Strefa, w której przygotowujemy posiłki będzie właściwie doświetlona, jeśli zadbamy o to, żeby nad blatami znajdowały się dodatkowe źródła światła, które można włączać i wyłączać niezależnie od głównego oświetlenia. W ten sposób podczas gotowania będziemy mogli cieszyć się ostrym oświetleniem, a na czas jedzenia uda się nam wykreować bardziej klimatyczną, przytulną przestrzeń.

4. Niepraktyczne nawierzchnie
Dywan czy wykładzina w strefie jadalni to kuszące rozwiązanie – nie dość, że subtelnie wydziela tę przestrzeń z całości, to dodatkowo czyni ją bardziej przytulną. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z dywanu na rzecz atrakcyjnej mozaiki z płytek. Jeśli jednak bardzo zależy nam na takiej ozdobie, wybierzmy dywany płaskotkane ze sztucznych włókien. W przeciwieństwie do tradycyjnych odpowiedników, są odporne na zabrudzenia i można je wyczyścić mokrą ściereczką.

Jak widać, każdemu z powyższych błędów można w prosty sposób zapobiec. Zanim zdecydujemy się na zmianę aranżacji dotychczasowej kuchni z jadalnią lub na stworzenie całkowicie nowej przestrzeni, zróbmy listę kwestii, które w nowym wystroju traktujemy priorytetowo. W ten sposób proces wyboru idealnego projektu będzie przebiegał dużo sprawniej, a liczne propozycje z katalogów będą pełnić funkcję inspiracji, a nie irytującego rozpraszacza. Lampy podłogowe są bardzo dobrym uzupełnieniem lamp sufitowych.
