Kuchnia w kształcie litery L. Urządzanie kuchni oraz rozplanowanie jej układu jest nierzadko dużym wyzwaniem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór kuchni w kształcie litery L. Od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ pasuje zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Odnajduje się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak również tych otwartych na salon. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić kuchnię w kształcie litery L. Zaplanujemy kuchnię funkcjonalną i nowoczesną, podpowiemy jakich błędów aranżacyjnych należy unikać.
KUCHNIA W KSZTAŁCIE LITERY L. KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TAKI KSZTAŁT KUCHNI?
Kuchnia w kształcie litery L jest uniwersalna i sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Charakteryzuje się dwoma ciągami roboczymi ustawionymi do siebie prostopadle, tworząc literę L. Jeden ciąg roboczy jest zwykle dłuższy od drugiego. Taki układ polecany jest szczególnie osobom, które posiadają bardzo wąskie kuchnie, gdzie nie jest możliwe postawienie dwóch rzędów szafek na przeciwległych ścianach. Należy pamiętać, że przestrzeń potrzebna do swobodnej pracy w kuchni, wynosi minimum 120 cm, jeśli więc w kuchni nie ma tyle miejsca, warto zdecydować się na kuchnię w kształcie litery L.
Taki układ kuchni świetnie odnajduje się również w salonach z aneksem kuchennym. Umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Drugi, krótszy rząd szafek w układzie L można zastąpić blatem, który będzie pełnić jednocześnie funkcję miejsca do przygotowywania posiłków oraz stołu jadalnianego.

WAŻNY JEST CIĄG ROBOCZY
W kuchni w kształcie litery L ustawienie szafek umożliwia ergonomiczną pracę oraz zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Jest to ważna zasada podczas urządzania kuchni, według której osoba gotująca porusza się po trójkącie. Urządzając kuchnię należy więc pamiętać o tym, aby od lewej strony znajdowały się kolejno: lodówka, strefa przechowywania, strefa zmywania i strefa przygotowywania potraw oraz strefa gotowania. Takie rozmieszczenie pozwala na najbardziej efektywną pracę w kuchni. Główny blat nie powinien być krótszy niż 80 cm. Przyda się również dodatkowy blat pomiędzy zlewem a płytą indukcyjną oraz blat po drugiej stronie płyty lub kuchenki. Powinien on mieć szerokość 30-40 cm. Dużym błędem jest montowanie zlewu tuż obok kuchenki lub lodówki. Nie pozwala to na swobodne zmywanie, a woda tryskająca z kranu będzie rozlewać się na kuchenkę oraz lodówkę. Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie zmywarki wolnostojącej lub do zabudowy.


KOLORYSTYKA
Kolorystyka pomieszczenia powinna być dopasowana do barw panujących w całym mieszkaniu. W oddzielnej kuchni można pozwolić sobie na nieco większą swobodę w aranżacji i pokusić się o bardziej zdecydowany kolory i faktury. W przypadku aneksu w kształcie litery L usytuowanego w salonie, zadbaj o harmonijne przejście kolorów i faktur pomiędzy kuchnią i strefą wypoczynku. Kuchnia powinna stanowić tło salonu i tworzyć z nim jednolitą całość, dlatego nie powinno się stosować krzykliwych kolorów i przytłaczających wzorów. Zawsze dobrze sprawdza się uniwersalna kolorystka i klasyczne rozwiązania, a więc biele, szarości, czerń, beż oraz drewniane i marmurowe blaty. W małych i ciemnych pomieszczeniach warto wybrać meble z wysokim połyskiem, które dodatkowo doświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Dodatkowo nie widać na nich zacieków, ponieważ odbijają światło i łatwo można je wyczyścić.
Jaki sprzęt AGD?
W kuchni w kształcie litery L dobrze sprawdzają się zarówno sprzęty wolnostojące, jak i te do zabudowy. W przypadku drugiego rozwiązania, jest to o tyle wygodne, że łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu z zabudowanym sprzętem, ponieważ kurz i tłuszcz powstały podczas gotowania nie mają dostępu do zakamarków. Dodatkowo kuchnia z zabudowanymi sprzętami lepiej prezentuje się w salonach z aneksem. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet, warto zdecydować się na AGD wolnostojące, które cechuje mała awaryjność. Wiele modeli ma bardzo ciekawe kształty, które dodatkowo nadadzą wnętrzu charakteru.

Stosując się do powyższych zasad urządzania kuchni, możliwe jest stworzenie idealnej przestrzeni do pracy, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również ponadczasowa i atrakcyjna pod względem estetycznym.
