Gałki i uchwyty do mebli. Praktycznie każdy z nas posiada w domu taki mebel, który lata świetności ma już dawno za sobą lub zwyczajnie się nam opatrzył. Jeśli jest jednak w dobrym stanie, szkoda go wyrzucać i warto pomyśleć nad jego niskobudżetową metamorfozą. Z pomocą przychodzą uchwyty i gałki do mebli, które w szybki i tani sposób odmienią każdą komodę czy szafę. Są dobrym sposobem na zmianę całej aranżacji wnętrza. Mogą stanowić element, który decyduje o stylu pomieszczenia lub wręcz przeciwnie, kontrastuje z nim. Jakie gałki i uchwyty do mebli są dostępne rynku? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Rodzaje gałek i uchwytów – jakie wybrać?
Uchwyty i gałki do mebli są najczęściej wykonane z drewna, mosiądzu, ceramiki lub miedzi. Dostępne są również gałki i uchwyty żeliwne, skórzane, a nawet betonowe. Mnogość użytych materiałów, kolorów i kształtów pozwala na znalezienie akcesoriów spełniających nasze wymagania. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj gałek i uchwytów pasuje do danego wnętrza i mebla. Jak je dobierać?
W przypadku mieszkań urządzonych meblami w stylu rustykalnym, skandynawskim, klasycznym, angielskim, prowansalskim lub shabby chic, pięknie prezentują się drewniane oraz ceramiczne gałki i uchwyty do mebli. Szczególnie dobrze wyglądają na jasnych frontach. Drewniane gałki ocieplają wnętrze, a te z porcelany zupełnie zmieniają charakter drewnianych i białych mebli. Często posiadają kwiatowe zdobienia oraz są wykończone metalowymi elementami w kolorze starego złota. Mosiężne gałki charakteryzują się dużą trwałością ze względu na zawartość cynku oraz praktycznością. Sprawdzają się bowiem w wielu pomieszczeniach i stanowią ciekawą ozdobę kredensów lub szafek kuchennych. Gałki i uchwyty miedziane bardzo dobrze korespondują z wnętrzami w stylu retro. Uchwyty betonowe i żelazne podkreślają wystrój mieszkań w stylu loft ze względu na swój industrialny charakter. Ciekawym i niecodziennym rozwiązaniem są uchwyty skórzane, które pasują do wielu rodzajów mebli i wnętrz. Uchwyty skórzane szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach skandynawskich.
Gałki i uchwyty do mebli – porady przy wybieraniu
Jeśli wybieramy gałki lub uchwyty do mebli kuchennych, należy pamiętać o tym, aby były trwałe i wygodne. Częstotliwość otwierania szafek jest bardzo duża, mają one również kontakt z wilgotnym środowiskiem. Z tego powodu warto wybierać gałki i uchwyty pokryte dodatkową powłoką ochronną oraz unikać bogato zdobionych egzemplarzy z wgłębieniami. Gromadzą się w nich tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia, które bardzo ciężko usunąć z rowków. Im prostsze modele, tym łatwiej jest utrzymać je w czystości.
W przypadku mieszkań minimalistycznych, z małą ilością dodatków, warto pokusić się o bardziej biżuteryjne. Ozdobne uchwyty lub gałki do mebli, ożywią wnętrze. Jeśli mebel, w którym chcemy wymienić uchwyty znajduje się w pokoju z wieloma dekoracjami, lepiej zdecydować nie na delikatniejsze rozwiązania, które dodatkowo nie przytłoczą zaaranżowanej przestrzeni. Gdy często zmieniamy dodatki we wnętrzu i ciągle poszukujemy nowych rozwiązań, warto zakupić kilka kompletów gałek lub uchwytów. Są to tanie akcesoria i możemy je wymieniać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Dzięki temu stare meble nigdy się nam nie znudzą, zawsze będą modne i dopasowane do całego pomieszczenia.
Wybierając gałki do mebli, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego jest wykonany mebel. Na bardzo nowoczesnych frontach z wysokim połyskiem dobrze wyglądają na przykład uchwyty wykonane ze skóry, a nietrafionym wyborem mogłyby być gałki ceramiczne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku postarzanych lub bogato zdobionych mebli drewnianych, do których niekoniecznie pasują gałki betonowe. Należy pamiętać o tym, że duże, ciężkie fronty meblowe potrzebują solidnych gałek lub uchwytów, wykonanych z trwałych materiałów, które nie zniszczą się w trakcie użytkowania.
Gałki i uchwyty do mebli to niewielkie akcesoria, które są w stanie nie tylko odświeżyć stary mebel, ale również odmienić małym kosztem całe pomieszczenie. Szeroki wybór form i materiałów sprawia, że komponują się z wnętrzami w praktycznie każdym stylu. Jest to oszczędne rozwiązanie, które pozwala odratować meble przed wyrzuceniem oraz daje im nowe życie.