Chociaż podczas urządzania mieszkania ich wybór pozostawiamy sobie na koniec, to wbrew pozorom mają niebagatelny wpływ na ostateczny efekt wizualny całej aranżacji. Mowa naturalnie o dodatkach, które – właściwie dobrane – potrafią odpowiednio ożywić całe wnętrze, nadać mu charakter, szyk czy elegancję. Im bardziej nowoczesny styl wnętrzarski obierzemy, tym istotniejszy stanie się każdy obecny w pomieszczeniu detal. Jak zatem dobierać dodatki do mieszkania, aby dobrze się prezentowało?
Dlaczego dodatki do mieszkania są ważne?
Mieszkanie pozbawione elementów dekoracyjnych jest puste i bezosobowe. Takie wnętrza stają się zimne i nieprzytulne. Zwyczajnie nie zachęcają do spędzania w nich czasu. Z kolei zbyt duże nagromadzenie dodatków sprawia, że przestrzeń staje się zagracona i trudno utrzymać w niej porządek. Przy tak skrajnym porównaniu widzimy, jak ważną rolę pełnią we wnętrzu wszelkiego typu bibeloty i ozdoby. Duże znaczenie ma nawet to, co na pierwszy rzut oka pozostaje niewidoczne, na przykład wieszaki na ubrania schowane w szafie czy koszyki na kosmetyki ukryte w łazienkowej szafce. O czym należy zatem pamiętać podczas doboru wszystkich dodatków? Gałki do mebli, to dodatek o którym także nie możemy zapomnieć. Najlepiej jak są oryginalne i niepowtarzalne.

Określamy styl wnętrza
Każda aranżacja wnętrza powinna być spójna. Jeśli decydujemy się na nowoczesny minimalizm, musimy zrezygnować z rustykalnych tekstyliów czy dekoracji. Podobnie będzie w przypadku odwrotnym, kiedy nasze mieszkanie zapragniemy urządzić bardziej swojsko i tradycyjnie. Główne założenia dla najpopularniejszych stylów wnętrzarskich to:
– minimalizm – niewielka liczba dodatków o prostej lub designerskiej formie, wykorzystanie naturalnych materiałów i barw lub postawienie na kontrast kolorów,
– vintage – dodatków może być całkiem sporo, najlepiej zaprezentują się te „z duszą” czyli postarzone lub ręcznie robione,
– styl industrialny/loftowy – im mniej tym lepiej, wskazane są surowe formy i materiały, a także motywy geometryczne,
– styl glamour – wyważona ilość skrupulatnie dobranych dodatków, zalecane są połyskliwe powierzchnie, które efektownie odbijają światło.
Półki, ściany, meble wypoczynkowe – czyli co, gdzie położyć
Ekspozycja dodatków jest równie istotna, co ich dobór. Aby uchronić się przed efektem aranżacyjnej przesady, warto pomyśleć zatem, które części pomieszczenia pragniemy udekorować, a następnie dobrać akcesoria z myślą o zachowaniu proporcji i równowagi. Świeczniki, wazony czy ozdobne ramki ustawiamy na blatach i półkach. Należy dopilnować przy tym, czy znajdują się one w miejscu bezpiecznym i dobrze oświetlonym – zwłaszcza, jeśli mają przykuwać uwagę gości. Do dekoracji ścian najlepiej nadają się nowoczesne obrazy drukowane na płótnie, grafiki lub własne zdjęcia. Ostatnia opcja będzie idealna dla osób, które chcą dodać aranżacji wnętrza bardziej prywatnego charakteru. Podczas urządzania przytulnych pomieszczeń ogromne znaczenie mają także tekstylia. Tkaniny w formie dekoracyjnych poduszek, koców czy zasłon to idealny sposób na wprowadzenie do wnętrza intensywniejszych barw lub wzorów. Nie musimy rezygnować z nich nawet w aranżacji nowoczesnej i minimalistycznej.
Dodatki do wnętrz to kropka nad „i” w każdym stylu dekoratorskim, a także prosty i niedrogi sposób na ożywienie, odświeżenie i nadanie mieszkaniu charakteru. Warto jednak dobierać je z głową i według jednej określonej wcześniej zasady, aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie.